Ahşap Palet İmalatı

  Ahşap Palet İmalatı

Paketleme ve taşımada kullanılan ahşap paletler, kullanım ve nakliye kolaylığının yanı sıra uygun fiyatları ile de firmalar açısından en çok tercih edilen üründür. Ahşap paletler sonradan da kullanılabilme özelliğine sahiptir ve firmaların sonraki nakliyelerinde de kullanılma imkânı sağlar.

 

Ancak her firmanın farklı özellikteki ürünler ürettiğini göz önüne alırsak, ahşap palet imalatı sırasında belirli standartlar uygulanmaktadır. Bu standartlar sayesinde tüm firmalar tarafından kolaylıkla tercih edilebilen ve kullanılabilen ahşap paletler için baz alınan standartlar şu şekildedir;

 

– Kullanılacak ahşap; Palet üretiminde kullanılacak ahşabın cinsi dayanıklı bir ağaç türünden olmalıdır. Dayanıklı olmayan ağaçlardan üretilen paletler yüklere karşı dayanıklı olmaz ve çok kısa sürede kırılır ve zarar görür. Ahşabın nem oranı da belirlenmiş standartlara uygun olmalıdır. Paletin nem oranı ahşabın dayanıklılığını oldukça etkileyen bir kriterdir. Düşük nem oranına sahip ahşaplardan üretilen paletler çabuk kırılır. Yüksek nem oranına sahip paletler ise taşınacak ürünlerin nem dolayısıyla zarar görmesine ve bozulmasına neden olur.

 

Ahşap Palet Standartları

– Kullanılacak çivi; Ahşap paletlerde kullanılacak çivilerde ahşabın kalitesi kadar önemlidir. Standartlarda belirlenen özellikle uymayan çivilerden üretilmiş paletler, taşıma esnasında yerinden çıkarak paketlerin dağılmasına ve kazalara neden olmaktadır. Bu sebeple ahşap palet imalatı sırasında kullanılacak çiviler dayanıklı, belirtilen ebatlarda ve özelliklerde olmalıdır.

 

Ahşap paletler belirli standartlarda üretilmesine karşın, firmaların ihtiyaçları doğrultusunda istenilen ebatlarda da üretilebilmektedir. Ahşap paletler maliyet açısından da uygundur ve firmaların bütçelerini zorlamaz.

 

Posted in Palet Blog and tagged , , .