Ahşap Palet

Palet Nedir Ve Palet Çeşitleri Nelerdir?

1994 yılından beri hizmetinizde olan Arda Palet Orman Ürünleri San Tic Ltd Şti olarak sıfır ve ikinci el her çeşit palet üretiyor ve sizlerin kullanımına sunuyoruz. Paletlerimiz lojistik içerisinde, taşıma ve depolama sırasında ürünlerinizin zarar görmesini engeller ve taşımalarını kolaylaştırır. Arda Palet olarak paletlerimizi son kaliteyle üretiyor ve düşük maliyetle kullanımınıza sunuyoruz. Paletlerimiz taşıma zincirinin neredeyse tüm aşamalarında kullanılabilir. Taşınmakta olan yüklerinizi, paletlerimiz ile bir araya getirebilir ve bu sayede yüklerinizin taşınmasını kolaylaştırabilirsiniz. Yapılarına ve çeşitlerine göre çeşitlilik gösteren paletlerimiz genel olarak ahşap, fiber, metal, plastik ve çelikten yapılır. Ahşap paletlerimiz, tekrar onarılabildiği için hem daha uzun ömürlü olmakta hem de kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

 

Ahşap Palet Nedir?

Ahşap paletler 1930’lu yıllarda ortaya çıkmış ve sanayi ile nakliyat işlerinde kullanımları son derece hızlı gelişmiştir. Ahşap paletlerimiz en çok tercih edilen palet çeşitlerindendir. Ahşap paletlerimizi genellikle çam ya da kavak kerestesi kullanarak üretiyoruz. Ahşap paletlerimizi, transpalet ve forkliftle paketlenen ürünlerinizin taşıması için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Ahşap Paletlerimizin Avantajları Nelerdir?

Taşıma zincirinin başlangıcından itibaren son noktasına kadar tüm aşmalarında kullanılabilen ahşap paletlerimiz, bu sürecin etkin bir şekilde işlemesine yardımcı olmaktadır.

Yurt içinde veya yurt dışında satılan mallarınızın zarar görmemeleri için yapılan ambalajlama işleminin ardından taşınması için ahşap paletlerimizi kullanabilirsiniz.

Ahşap paletlerimiz sayesinde ürünleriniz; daha etkin bir şekilde taşınmakta ve muhafaza edilmektedir. Ürünlerinizin doğru şekilde sabitlenmiş olmaları nedeniyle dayanıklılıkları artmakta, hasara uğrama olasılıkları da azalmaktadır.

Ahşap paletlerimizi ikinci el olarak da satışa sunmaktayız.

Kullanışlı olmaları nedeniyle ahşap paletlerimiz, oldukça geniş bir kitle tarafından kullanılmaktadır.

Paletlerimiz taşımacılıktan başka AVM’ler için de çok önemlidir. Yük indirme ve bindirme işlemlerini çok yapan AVM’ler, palet üzerinde bulunan malzemeleri özel asansörlü kasa araçları ile alarak palet arabalarına indirmekte, yüzlerce kilo ağırlığındaki yükü rahatlıkla taşıyabilmektedir.

Ahşap paletlerimizin standart olarak üretilmektedir. Bu nedenle taşıma ve yükleme esnasında kolaylık sağlanmaktadır.

 

Ahşap Palet Çeşitlerimiz Nelerdir?

Ahşap palet çeşitlerimiz giriş yönleri ve kanat türlerine göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Ahşap palet çeşitlerimiz standart ölçülere göre üretilmekle birlikte müşterilerimizin özel ölçü isteklerine göre de çeşitlenebilir. Standart Ahşap paletlerimiz genellikle iki yön girişi olan birleşik tabanlı paletler, dört yön girişi olan birleşik tabanlı paletler, iki yön girişi olan ayrık tabanlı paletler, dört yön girişi olan ayrık tabanlı paletler ve standart tipli paletler olarak farklı kategorilere ayrılmaktadır.

 

Ahşap Palet İmalatı

   Ahşap Palet İmalatı  

Paketleme ve taşımada kullanılan ahşap paletler, kullanım ve nakliye kolaylığının yanı sıra uygun fiyatları ile de firmalar açısından en çok tercih edilen üründür. Ahşap paletler sonradan da kullanılabilme özelliğine sahiptir ve firmaların sonraki nakliyelerinde de kullanılma imkânı sağlar.

 

Ancak her firmanın farklı özellikteki ürünler ürettiğini göz önüne alırsak, ahşap palet imalatı sırasında belirli standartlar uygulanmaktadır. Bu standartlar sayesinde tüm firmalar tarafından kolaylıkla tercih edilebilen ve kullanılabilen ahşap paletler için baz alınan standartlar şu şekildedir;

 

– Kullanılacak ahşap; Palet üretiminde kullanılacak ahşabın cinsi dayanıklı bir ağaç türünden olmalıdır. Dayanıklı olmayan ağaçlardan üretilen paletler yüklere karşı dayanıklı olmaz ve çok kısa sürede kırılır ve zarar görür. Ahşabın nem oranı da belirlenmiş standartlara uygun olmalıdır. Paletin nem oranı ahşabın dayanıklılığını oldukça etkileyen bir kriterdir. Düşük nem oranına sahip ahşaplardan üretilen paletler çabuk kırılır. Yüksek nem oranına sahip paletler ise taşınacak ürünlerin nem dolayısıyla zarar görmesine ve bozulmasına neden olur.

 

Ahşap Palet Standartları

– Kullanılacak çivi; Ahşap paletlerde kullanılacak çivilerde ahşabın kalitesi kadar önemlidir. Standartlarda belirlenen özellikle uymayan çivilerden üretilmiş paletler, taşıma esnasında yerinden çıkarak paketlerin dağılmasına ve kazalara neden olmaktadır. Bu sebeple ahşap palet imalatı sırasında kullanılacak çiviler dayanıklı, belirtilen ebatlarda ve özelliklerde olmalıdır.

 

Ahşap paletler belirli standartlarda üretilmesine karşın, firmaların ihtiyaçları doğrultusunda istenilen ebatlarda da üretilebilmektedir. Ahşap paletler maliyet açısından da uygundur ve firmaların bütçelerini zorlamaz.