İhracat Sandığı Fiyatları

İhracat Ambalaj Sandığı Fiyatları

İhracat yapan firmaların, ürünlerini yurtdışına hasarsız ve güvenli gönderilebilmesi için, uzun yollara dayanıklı, nemden etkilenmeyen, değişken doğal ortam koşullarından etkilenmeyen, yalnızca ihracatta kullanılmak üzere imal edilen sandıklardır. Bu sandıkların bir özelliği de ebatlarının standart ölçüler de olup stoklama ve nakliye de kolaylık sağlamalarıdır.

 

İhracat sandıkları müşterilerin talepleri doğrultusunda istenilen ölçüler de yapılması. Bu sebeple ihracat sandığı fiyatları farklılık göstermektedir. Dilerseniz üretilen ihracat sandığı çeşitleri ve ihracat sandığı fiyatları neler bunları inceleyelim. Öncelikle bu sandıkların ahşaptan üretildiklerini belirtelim. Bunların bir kısmı sandık bir kısmı da kafesli sandık olarak üretilmektedirler. Ahşap ihracat sandıkları olarak piyasada bulunan sandıkların en dayanıklı olanı ve ürünlerin yerine hiçbir deformasyona uğramadan ulaşmasını sağlayan sandıklar OSB denilen yine ahşap hem sandık hem de kasa olarak imal en dayanıklı ihracat sandıklarıdır.

 

Kullanımına Göre Ambalaj Sandıkları

 

OSB türü ihracat sandıkları, fiyat bakımından da diğerlerine göre daha ekonomik, daha dayanıklı ve dolayısıyla daha fazla tercih edilen sandıklardır. Piyasada bulunan bir başka ihracat sandığı türü de ahşap ihracat sandığı denilen sandıklardır. Bu sandıklar hem ağır hem de hassas malları taşımakta kullanılırlar. Bunlar büyük panolar, elektronik eşyalar, jeneratör gibi hassasiyetle yerine ulaşması gerekli malları taşımakta kullanılırlar. Bu sandıklar ISPM 15 denilen uluslararası lojistikte olması gereken standarttır.

 

İhracat sektörü taşımacılığında bu standart yasal olarak zorunludur. Ahşap ihracat kafesleri, katlanabilir ihracat sandığı ve kafes biçimi sandıklar, kontrplak levha biçiminde üretilen sandık ve kasalar piyasada çeşitli firmalar tarafından üretilmektedirler. İhracat sandığı üretimi yapan firmalar, Marmara Bölgesi başta olmak üzere neredeyse Türkiye’nin bütün bölgelerinde kereste üretimi yapan firmalar bulunmaktadır.

 

İhracat sandığı fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında üretiliyor olmasına karşın firmaların ürettikleri gerek ihracat sandığı üretim standartları, gerekse ihracat sandığı fiyatları birbirinden çok farklı fiyatlarda değildir. İhracat sandığı fiyatları, Türkiye de ki kereste fiyatlarıyla doğru orantılıdır. Bunlara ilave olarak da kontrplak fiyatları, harcanan elektrik enerjisi ve işçilik de ilave edildiğinde ortaya bir imalat fiyatı çıkıyor. En son 2015 verilerine baktığımızda Dolar ve Euro’nun hareketleri baz alındığında önceki yıllara oranla çok fazla bir artış göstermemiştir.

 

Posted in Palet Blog and tagged , , , , .