Kereste

Kereste

Arda Palet olarak artık kereste ihtiyaçlarınızı da karşılamaya hazırız. İnşaatlık kereste olmak üzere, bir çok konuda kullanabileceğimiz kereste ürünlerimiz aşağıda bulunmaktadır. Kereste ürünlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Ağaçların marangozluk ve yapı işlerinde kullanılması için kesilme işlemleri kereste olarak adlandırılır. Ağaçlar kendi aralarında farklı cinslere ayrıldığından, kesimi yapılan ağaçların sert kereste yumuşak kereste gibi sınıflara ayrılarak atölyelerde işlemlerden geçirilmesi sağlanır.

 

Orman ürünü olan kereste, inşaat sektörü başta olmak üzere, mobilya, mutfak ve banyo dolapları, yer zeminleri, aksesuar gibi birçok alanda işlenerek kullanılmasını sağlar. En büyük gelir olarak tershane işlemleri gösterilebildiğinden, milyon dolarlık yat ve gemilerin yapımında en iyi ağaç ve kerestelerin kullanıldığı bilinmektedir. Her ağaç türü farklı işler için uygun nitelik taşıdığından, marangozluk konusunda bilgi sahibi olanların tercih edecekleri kerestelerle işlem yapılır. Şekillendirme yapılırken, boyama ve vernik uygulanarak ya da üzerine kaplama yapılarak kullanılır.

 

Kereste Kullanım Alanları

Kereste cinsine göre suya dayanıklı veya çabuk etkilenen bir yapıya sahiptir. Bu yüzden kullanım alanları için doğru kereste seçimi yapılmalıdır. Bazı evlerde kullanılan tamamen ahşap yapı, uzun süreli kullanım için bulunulan ortamın iklim koşulları, havanın ısı ve nem durumu gibi değerler göz önünde bulundurularak doğru ağaç seçimi ile olabileceğinden, kereste ve ağaç konusunda uzman ve deneyimli kişilerden profesyonel yardım almayı gerektirir. Binanın nem ve rutubetten etkilenmemesi veya böcek haşereye uygunluk sağlamaması gibi detaylar oldukça önemli konulardır.

 

Ayrıca ayakkabı yapımında ve çeşitli aksesuar ürünlerinde de kullanılan kereste, şekillendirmelere ve boyama tekniği ile farklı uygulamalara açık ürünlerin ortaya çıkmasını sağlar. İnsanların temiz hava kaynağı ve oksijen deposu olarak gördükleri, ormanlık alanlar ve mesire yerleri, gerekli kullanım detaylarına uyulduğu takdirde, doğanın tüm güzelliklerinden faydalanma imkanlarını sunar.

 

Kereste, elde edebilmek için ağaçların düzensiz ve biçimsiz kesilmesi, henüz büyüme çağındaki fidanların yok edilmesi doğanın ekolojik dengesini bozacağından, kesilen her ağaç yerine yenisinin dikilmesine özen gösterilmelidir. Ağaçların mümkün olduğunca çevre ve etrafa zarar vermeyecek hesaplamalarla kesilmesi gerektiğinden, kesim işlemlerinde kullanılan eski usul balta ve nacak yerine, daha modern ve kısa yoldan kesimi sağlayan ağaç motoru ile yapılması gerekmektedir. Kesimi yapılan ağaçlar küçük fidanları ezmeden veya yeni ekilen fidanlara zarar vermeden olduğu yerde parçalara ayrılarak, uygun taşınma ve nakliye sistemlerinin uygulanmasını gerektirir.