Palet

Palet 

Üretim sektöründe özellikle imalat alanlarında, nakliye işlemlerinin daha kolay yapılıp, ürünlere zarar gelmeden taşınmasını sağlayan palet çeşitli ölçü ve ebatlarla sipariş edilebilme özelliğine sahiptir. Farklı çeşitlilik sadece ölçülerle sınırlı kalmayıp, plastik veya ahşap şeklinde de bölümlere, hatta kendi içinde sınıflara bölünerek müşteri hizmetine sunulmuştur.

 

Palet, ahşap olarak kullanılanlarında uzun süreli kullanım sağlanamayacağı veya çeşitli nedenlerle kırılıp parçalanabilme özelliği düşünülerek, en önemlisi doğaya saygı adına biraz daha arka planda tutulmaya başlanmış, onun yerine plastik tip paletler üretilerek, aynı görevi yapabilecek seviye ile piyasaya sürülmüştür. Paletler üretim sektöründe, fabrika sahalarına konulur. Üretilen ürün ne olursa olsun, imalat sektörü kendi üretim sahasının temiz çevre ve insan koşullarına uygun olmasını istemektedir.

 

Bu yüzden, paletlerin üretilen ürün için sağlam ve hijyen koşullarına uygun olması, müşteriye gönderilmeye elverişli olmasına özen gösterilir. Her üretilen ürünün kutu ve ambalajı farklı büyüklükte olabileceğinden, paletlerde müşteri isteğine göre yapılabilmektedir. Hazır paletler acil durumlarda ölçüler uyduğu takdirde kullanılabilme özelliğinde olduğundan, palet üretim tesislerinden alınabilme imkanına sahiptir.

 

Palet Kullanımı

 

Paletler kullanım süresince, gerekli hizmeti sağlayıp iş göremez duruma geldiklerinde tekrar geri dönüşüm sağlanabilme özellikleri düşünülerek hazırlandığından, büyük tesislerdeki paletlerin toplanması palet firmalarınca yapılabilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği, çevre yönetim sistemi ve sanayii sicili gibi belgelerle palet üretimi yapan firmalar, kendi çalışma alanlarında gerekli tüm önlemleri alarak, paletlere gösterdikleri özen ve önem kadar insan sağlığı ve çevre içinde verdiği duyarlılığı gösterir. Paletler üretim sahalarında ve taşımanın kolaylaştırılmasında kullanılırken, özellikle yükleme yapılması gereken büyük araçlarda ve konteynerlarda daha rahat taşımayı ülkeler arası mal sevkiyatında ürün garantisinin sunulmasını sağlar.

 

Üretim sahalarında imalatta yer kaplamadan gerekli olduğu durumlarda kullanılabilmesi adına, üst üste konularak istiflenmesine uygun dizayn edilerek yapılmış paletler, dış ortamlarda bekletilirken, uzun süreli kullanım için uygun saklama koşullarında tutulmasına özen gösterilmelidir. Ahşap ve plastik yağmur, güneş, kar gibi hava koşullarından etkilenebilme özelliğine sahip olabildiklerinden, özellikle ahşapta şişme ve çatlama olayları yağmurun yağması arkasından güneşin bütün sıcaklığını hissettirmesi ile daha sık görülebilmektedir. Plastik paletlerde de çok sıcak havalar olumsuz sonuçlar verebilmektedir. Her türlü hava koşulu düşünülerek üretim yapılan paletlerde, bu tür aksaklıklar az görülen fakat önlem alınarak kullanılması gereken durumlardır.

 

Paletlerin üretim için yeterliliği düşünülerek alınması, uygun bekletme alanlarında tutulması daha olumlu sonuçların alınmasına sebep olabilmektedir. Her PALET, cinsine ve ölçülerine göre farklı fiyatlandırılmaktadır. Paletlerin büyük ya da küçük olması kalitesinde fark olduğu anlamı taşımadığından, özellikle plastik için hammaddenin aynı tutulduğu bilinmelidir. Ahşap içinde aynı ağaç cinsi ve kalitesi kullanıldığı, sadece ölçülerinin büyük veya küçük tutulduğu anlaşılmalıdır. Genelde forklift ile taşımalarda daha çok kullanılan paletler, uygun taşınma özellikleri ve yükleme için palet alt geçişleri kullanıldığından sağlamlık garantisi verilmektedir.