Tahta Palet

Tahta Palet

Bu paletler kullanımı ile ilgili pek çok avantajı vardır. Bunların en başında şüphesiz fiyat açısından uygun olması yer almaktadır. Bütçesini düşünen kullanıcılar için gayet ideal bir tercih olduğu söylenebilir. İkinci maddesine değinir isek bozulan veya eskiyen ahşap paletlerinizi onarıp tekrardan kullanabilirsiniz.

 

Hatta daha ileri gidip işinize artık yaramıyor ise kırılan veya onarılmaya ihtiyacı olan yerlerini onarıp paraya çevirebilir, yani satabilirsiniz. Bu konumda tek yapmanız gereken bozulan kırılan parçaları tekrar birleştirip onarabilmek. Pek çok yaratıcı palet satıcıları ikinci el olarak sattıkları bu paletleri boyayıp yeni kullanıcılara satarak daha çok ilgi görmektedir. Hal ve durum böyle olunca tahta palet kullanıcıları çoğalıyor olsa gerek ki en tercih edilenler arasında yer almakta. Bir diğer değiş ile tahta paletler doğaya zara vermeme özelliği ile de insanların bir numarası olmaktan geri durmuyor.

 

Tahta Palet İmalatı

 

Paletin imalatında tahta, ağaç ve hatta refi kullanılabilir. Palet kullanımını kaybetmiş ise tam dönüşümlü olarak kâğıda dönüşüm özelliği taşımasından ötürü imalatçının da kullanıcının da cebi kazanmaktadır. Özelliklerinden bahsedecek olursak, yük taşıma ve aşınma konusunda tahta palet diğer paletlere göre daha dirençli olmaktadır. Örneğin; gıda sektöründesiniz koli koli mal dizdiniz ve paleti kendinize doğru çekmektesiniz, palet eğer plastik ise üzerindeki kutuların tırtıklı bir yüzeyi olmadığından kolayca kayacaktır ve yüzeyde sağlıklı bir tutuş potansiyeli yaratmayacaktır.

 

Bide paletin tahta olduğunu düşünelim, tahta paletin yüzeyinin sürtülmeleri ve kayma eğimine karşılık plastik palete göre daha sürtüngen yani tırtıklı pütür pütür bir yüzey tabakası bulunmaktadır, böylece kutular ile arasında bir kayma mesafesi yaratmamış olacağından güvenlik açısından daha kullanışlı ve uygun olacaktır. Sırası ile en çok bilinen palet türlerini sıralamak gerekir ise; cp3 palet, euro palet, cp9 palet, 100*120 tahta palet, 80*120 tahta palet olarak sıraya koymanın faydalı olacağı kanısındayız. Bu konumlamadan sonra ise ana tercih olan plastik veya tahta palet mi alıp almayacağı konusunda karar kılmak. Tasarruf açısından bakıldığı zaman ise sıfırları fiyat açısından uygun olup, ikinci el satışlarının ise hemen hemen yarı fiyata satılmakta olduğunu söyleyebilir.

 

Posted in Palet Blog and tagged , , , .