İhracat Sandığı

İhracat sandığı son dönemde ihracat firmalarının ürünlerini güvenle ulaştırmak istedikleri pazara güvenle taşınmasını sağlayan en iyi ambalajlama sistemidir. İhracat sandıklarının yük taşımacılığı konusunda çok büyük faydaları bulunmaktadır. Ürünlerin daha düzenli ve zarar görmeden taşınması sebebiyle ihracat sandığı imalatı sürecine de ağırlık verilmiştir. Sağlam ambalajlama tekniği ile uzun süreli kullanım alanlarında yapılan ambalajın bozulma riski kesinlikle bulunmamaktadır. Her türlü ebatta üretilebilen ihracat sandıkları sizin belirlediğiniz ölçülerde de üretilmektedir. Plastik ya da ahşap olarak üretilebilen bu sandıklar sayesinde ürünlerinizi ne kadar uzağa gönderirseniz gönderin bozulma ya da dağılma gibi bir durumla karşılaşmayacaksınız.

 

İhracat sandıkları sayesinde bozulmayan ambalajlar ile müşterilerinizin memnuniyetini arttırarak lojistik kalitenizi ortaya koyabilirsiniz. Müşterilerin isteklerine göre belirlenen sandık ölçüleri nedeniyle fiyatları son derece farklılık göstermektedir. Sizin ürünlerinizin yapısına göre en uygun ihracat sandığının hangisi olduğunu ve ölçülerinin nasıl olması gerektiği konusunda sizlere fikir veriyoruz ve tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda sandıklarınızı imal ediyoruz.

 

Plastik ya da ahşap olarak hazırlattırabileceğiniz ihracat sandıkları sayesinde uzun yıllar ürünlerinizi tam güvenle taşıyacak ve müşterilerinize ambalajı bozulmuş ya da dağılmış ürün göndermeyeceksiniz. İhracat sandığı sürecinde ahşaptan ya da kontraplaktan yapılması birçok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajların başında da ahşabın nem oranını emerek ürüne zarar vermesine engel olmasıdır. Kaliteli ahşabın kullanıldığı sandıklarda ürünler kolay kolay mevsim şartlarından etkilenmiyor. Her türlü mevsim şartlarında kullanabileceğiniz bu sandıklar sayesinde ürünlerinizin zarar görmeden karşı tarafa teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

 

İhracat Sandığı Nedir ?

İhracat sandığı sağladığı avantajlar kadar ürünün taşınmasında da çok büyük rahatlıklar sağlamaktadır. Küçük çaplı ürünlerin bir arada tutulması ve taşınması da bu sandıklar sayesinde daha kolay olmaktadır. Tek tek küçük kolileri taşımaktansa büyük ihracat sandıkları içerisine istiflenecek ürünler daha kısa sürede taşınma imkânına sahiptir. İhracat sandıklarında kullanılan ebatlar ve malzemelere göre farklı fiyat aralıkları oluşmaktadır.

Bu tamamen müşterinin belirleyeceği bir durumdur. Ambalajlanması istenilen ürüne göre bir sandık üretileceği zaman ürünün özellikleri de dikkate alınarak istenilen ölçülerde ve malzemede üretilmektedir. Bazen plastik ihracat sandığı yeterli olurken bazen daha sağlam bir malzeme olan ahşabın kullanılması gerekebilir.

 

İhracat Sandığı İmalatı

Özellikle uluslararası ticaretlerde ihraç edilen malın standartları kadar paketleme ve nakliye koşulları da oldukça önemlidir. Avrupa Birliği’nin getirdiği bu standartlara uyulmadığı takdirde gümrüklerde mallar kabul edilmemekte ve ihracat gerçekleşmemektedir. İhracat sandıklarında dikkate alınması gereken standartlar şunlardır;

– İhracat sandığının üretildiği ağacın cinsi

– İhracat sandığının üretildiği ahşabın nem oranı

– İhracat sandığının üretileceği çeşidine göre ebatlara uygunluğu

– İhracat sandığının üretiminde kullanılan çivilerin standartlara uyguluğu

İlk aşamada ihracat sandığı imalatı konusunda baz alınacak kriterler bunlardır. İkinci aşamada ihracat sandıklarının ihraç edilecek ürünlere göre uygunluğu belirlenmelidir ve ona uygun sandıklar seçilmelidir.

 

İhracat sandıkları çeşitleri şunlardır;

– Ahşap ihracat sandığı

– Ahşap kafes sandık

 

İhraç edilecek ürünlerin cinsine göre ihracat sandıklarının ebatları ve şekilleri değişmektedir. Ahşap ihracat sandıkları firmanın ihtiyacına göre bölmeli, bölmesiz olarak üretilebilmektedir. Ayrıca kafes sandıklar da gene aynı şekilde ihtiyaca uygunluk yönünde görüntü olarak farklılıklar da gösterebilmektedir. Bu sebeple ihracat sandığı imalatı firmanın ihtiyaçlarına göre belirlenmekte ve uluslararası standartlar göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Ürünlerin güvenle zarar görmeden ve kolaylıkla taşınması için ihracat sandıkları üretimi dikkatle ve özenle yapılmaktadır.

İhracat sandığı fiyatları da bu değişen ihtiyaçlar doğrultusunda değişmektedir. Kullanılan malzemelerin yanı sıra ihracat sandıklarının ebatlarına ve çeşitlerine göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Unutulmamalıdır ki piyasa fiyatlarının altındaki ihracat sandıkları, ihracat standartlarına uygunluk göstermemektedir ve taşıma esnasında güvenli bir nakliye sağlamamaktadır ve taşıma esnasında yaşanabilecek kazalar firmayı çok daha büyük bir zarar ile karşı karşıya bırakacaktır.

 

İhracat Ambalaj Sandığı Fiyatları

İhracat sandığı fiyatları serbest piyasa ekonomisi koşullarında üretiliyor olmasına karşın firmaların ürettikleri gerek ihracat sandığı üretim standartları, gerekse fiyatları birbirinden çok farklı fiyatlarda değildir. İhracat sandığı fiyatları, Türkiye de ki kereste fiyatlarıyla doğru orantılıdır. Bunlara ilave olarak da kontrplak fiyatları, harcanan elektrik enerjisi ve işçilik de ilave edildiğinde ortaya bir imalat fiyatı çıkıyor. En son 2015 verilerine baktığımızda Dolar ve Euro’nun hareketleri baz alındığında önceki yıllara oranla çok fazla bir artış göstermemiştir.

İhracat sandıkları müşterilerin talepleri doğrultusunda istenilen ölçüler de yapılması. Bu sebeple ihracat sandığı fiyatları farklılık göstermektedir. Dilerseniz üretilen çeşitleri ve fiyatları neler bunları inceleyelim. Öncelikle bu sandıkların ahşaptan üretildiklerini belirtelim. Bunların bir kısmı sandık bir kısmı da kafesli sandık olarak üretilmektedirler. Ahşap ihracat sandıkları olarak piyasada bulunan sandıkların en dayanıklı olanı ve ürünlerin yerine hiçbir deformasyona uğramadan ulaşmasını sağlayan sandıklar OSB denilen yine ahşap hem sandık hem de kasa olarak imal en dayanıklı ihracat sandıklarıdır.

İhracat yapan firmaların, ürünlerini yurtdışına hasarsız ve güvenli gönderilebilmesi için, uzun yollara dayanıklı, nemden etkilenmeyen, değişken doğal ortam koşullarından etkilenmeyen, yalnızca ihracatta kullanılmak üzere imal edilen sandıklardır. Bu sandıkların bir özelliği de ebatlarının standart ölçüler de olup stoklama ve nakliye de kolaylık sağlamalarıdır.

 

İhracat Sandığı Çeşitleri

OSB türü ihracat sandıkları, fiyat bakımından da diğerlerine göre daha ekonomik, daha dayanıklı ve dolayısıyla daha fazla tercih edilen sandıklardır. Piyasada bulunan bir başka türü de ahşap denilen sandıklardır. Bu sandıklar hem ağır hem de hassas malları taşımakta kullanılırlar. Bunlar büyük panolar, elektronik eşyalar, jeneratör gibi hassasiyetle yerine ulaşması gerekli malları taşımakta kullanılırlar. Bu sandıklar ISPM 15 denilen uluslararası lojistikte olması gereken standarttır.

 

İhracat sektörü taşımacılığında bu standart yasal olarak zorunludur. Ahşap ihracat kafesleri, katlanabilir kafes biçimi sandıklar, kontrplak levha biçiminde üretilen sandık ve kasalar piyasada çeşitli firmalar tarafından üretilmektedirler. Üretimi yapan firmalar, Marmara Bölgesi başta olmak üzere neredeyse Türkiye’nin bütün bölgelerinde kereste üretimi yapan firmalar bulunmaktadır.

 

Call Now Button
WhatsApp WhatsApp Bize Yazın